ר' דוד בוטראשוילי בדברי תורה לפרשת 'נח'

ר' דוד בוטראשוילי בדברי תורה לפרשת 'נח'

פרשת 'נח'
אֶעֱלֶה עַל בָּמֳתֵי עָב אֶדַּמֶּה לְעֶלְיוֹן ( ישעיהו יד, יד)

מדהים לראות ולהתבונן איך שההיסטוריה חוזרת, וכשאמר החכם באדם, מה שהיה הוא שיהיה, הוא ראה עומקים פנימיים בבריאה, שהאדם הפשוט לא מבין, וכשכולנו מתמודדים מול מצבים כה קשים הן ברמת הפרט והן ברמת הכלל, אנחנו לא מבינים שזה תמונת מראה של עצמנו ותו לא.

עד כמה התמונה הזו מדויקת, ומה עושים שתמונת המציאות לא ממש נראית לנו, יש השלכות מרחיקות לכת.

ואם כך, עד כמה גדולה העוצמה של ההשפעה החברתית על הדימוי העצמי שלנו? האם יש קשר בכלל, מי מניע את הקשר הזה? למה פתאום ילדים, נערים, מבוגרים, נמצאים במפח נפש כה עצום, עד כי הם כועסים על כל מה שאפשר, למה זה קרה לי?
ולמה לכל השדים, כל הדרכים מובילות לאגו. איפה הבעיה בדיוק באדם, כדי שפעם אחת הוא יבין שיש תקלה חמורה, ישירה ועקיפה, ושההתמודדות עם האתגרים הנ״ל לעולם לא יסתיימו, עד שלא נעשה ״ תהליך טיהור פנימי״

ומה כל זה קשור לנח ודור המבול?

ראשית, נספר שהיה אדם שקראו לו נח. הוא היה נח לבריות והיה נח גם לבורא. הוא היה נחשב ל״צדיק״ בדור המבול, והיה נחשב ל״תמים״ בדור שלאחר המבול.

בדור המבול המציאות היתה כה קשה חומרית וחשוכה, עד כי לא ניתן להבין בעיניים אנושיות של דורנו המשכיל והנאור. אבל מה שקורה כיום זה בדיוק מה שקרה בדור המבול.
רמת השחיתות החברתית שהיתה, מאד מתארת את המצב הקיים בעולם. הכל סביב נשים ו/או כסף. תופעת ההטרדות המיניות שרק הולכת ומעצימה, נישואים מאותו מין,
קפיטליזם, קומוניזם, שחיתות ציבורית, אלו הכל תוצרים שהיו בדור המבול.
התיאורים הם כה מחרידים,עד כי לא נעים אפילו לשפוך אותם על הכתב.

העולם היה ממש בבעיה. הבורא מסיק כי במבוך ההחלטות המוסריות של האדם יש מבוי סתום, ובאם לא יתבצע תהליך התחדשות, המשחק הולך להסתיים מוקדם יותר משתוכנן.

כדי להבין זאת יותר לעומק, ההשפעה הסביבתית ( החומרית) על האדם היתה מאד קשה מנשוא, וכל נסיון של האדם לפעול בכיוון חיובי, הדבר גרם להתנגדות חזיתית מול החומר.

כדי להמחיש זאת ניתן דוגמא; כשירד גשם בעולם, העננים לא איפשרו לשמש להאיר. כל כח פעל באופן קיצוני להחריד. הוא לא אפשר למציאות אחרת לפעול. ״ או אני או כלום״.

מאידך בדור המבול למים היה סגולה מאד ייחודית, דרכה יכל האדם להיטהר רוחנית ופיסית.
התכונה הזו שהיתה במים לאחר דור המבול די איבדה מערכה. אבל המעניין הוא שבאמצעות המים כל האנושות ( כל המציאות החומרית) עברה תהליך של טיהור והתחדשות.
המצב היה בהחלט מצער עבור הבריאה, כי לאדם לא ממש היו הרבה ברירות. אבל זה היה האמצעי היחידי ליצור מציאות מתחדשת באופן הולך וגובר.

המעניין גם שהמשקל הסגולי של המים הוא 18, השווה למילה ״חי״. למעשה מקור החיות של האדם מגיע מן המים, ופעמים רבות מבואר בכתובים כי המים הם למעשה החיים.

מיותר לציין כי בטבע גם את הסלע הקשה יותר, ניתן לבקע וזה באמצעות מים. טיפות של מים. למעשה מקור השפע בעולם בא מהמים, כי כל היהלומים באים בעקבות תהליך ייחודי של מים בעוצמה חזקה מאד המכה בחומר.

ההבדל בין דור המבול לדורנו חברים, הוא, שלנו יש ברירה. לנו יש את האפשרות להשתנות. לנו יש את האפשרות לדאוג לכלל וליצור מציאות טובה יותר. לגלות חמלה וחסד של אמת כלפי החברה. הרבה אנשים מאידך, הם ״יראי שמים״, אך מושג החמלה וחסדים לא ממש נר לרגליהם.

הפרשה מתקדמת ומתארת שנח לא נכנס לתיבה עד לדקה ה-99.
למה?
הרבה מתארים כי נח היה קטן אמונה. אל למעשה,
נח חי בדור של ״ תודעה קובעת מציאות״. הוא כל כך חשש מהמבול, עד כי הוא ידע שבשניה שהוא נכנס, המבול יוצא לדרך, והוא ניסה בכל דרך לעכב זאת.

הסימן שניתן לעולם כי לעולם לא יהיה יותר מבול הוא הקשת בענן. הקשת היא פוליסת הביטוח שלנו. מוסבר כי בזמן רשב״י הקשת לא האירה כלל, כי עצם נוכחותו של רבי שמעון בעולם, יצרה את הסטטטוס קוו בין העולמות.

הסיפור בפרשה הולך ונהיה מעניין אף יותר….

הדור שלאחר המבול היה דור בעל חכמה ותובנות עצומות עד למאד. הם היו מאד מלוכדים ומאוחדים. הם פרגנו אחד לשני בצורה בלתי רגילה ויצרו תמונת מראה לעצמם כי ביחד הם בלתי ניתנים לנצחון, והם לא צריכים את האחד ( הבורא) כדי לממש כל מציאות.
הדימוי העצמי שלהם היה בשמים, והם ממש. הרגישו כי הם בלתי ניתנים לשבירה, וניסו באמצעות כוחות הטומאה, לכבוש את מציאות הבורא.( זה בדיוק תופעת הקומוניזם. אנחנו יחד, ללא הכנסת מציאות הבורא למשוואת חייהם)

העונש שלהם היה החטא שלהם.

הבורא יצר תמונת מראה אישית לכל אחד מהם בנפרד כי האדם בעצמו הוא יכול לממש כל מציאות. במצב הזה, כל אחד אמר, ״ בשביל מה אני צריך את השני. אני יכול לעשות הכל לבדי״ במצב הזה כל אחד התפתח עצמאית, פיתח שפה משל עצמו ואף אחד לא רצה וגם לא הצליח להבין את האחר.
כן חברים, גם היום יש הקפטליזם מחלחל ופוגע בכל שכבות האוכלוסיה.

הכל בשם האלוקים שלי, הנקרא אגו. הכל בשם הרצון שלי לקבל.

עד כאן המבוא להקדמה…

״ כל ישראל ערבים זה לזה״.

חברים, יודעים למה אנשים לא רוצים להשתנות ?

בעולמו של האדם יש מודע ויש תת מודע.

במודע האדם אומר לעצמו כך; אני יודע ואני גם יודע שאני לא יודע.

בתת מודע הוא אומר; אני לא יודע שאני יודע, ואני לא יודע שאני לא יודע.

אפשר לשאול אותך שאלה;
האם אתה יודע מה חושבים עליך?

התשובה על השאלה הזו היא כל כך קריטית עד כדי כך שהדבר הינו המשפיע הישיר על הדימוי העצמי שלך.

למעשה האדם צריך כל הזמן מחפש פידבקים חיוביים אשר יגרמו לו להיות אדם בעל אישיות נעלית ואשר הופכת להיות נעלית כל הזמן.

רק שיש כאן מוקש.
האם הדימוי העצמי שלך מתפתח מתוך אני היודע הכל, ומי אתה שתאמר לי דבר מה, או שהדימוי העצמי מתפתח מהיסוד שאני יודע שאני לא יודע, ומשם חושף אט אט את עצמך מתוך התת מודע.

לכן אם אתה רוצה באמת לגלות ולהבין את עצמך ומשם לגלות את מציאות הבורא, אתה חייב להפנים ולהבין שאתה מבין שאתה באמת לא מבין.
וככל שאתה מבין אתה לא מבין עוד יותר, עד שאתה מתחיל לדעת.

לכן חברים, יש לכם ערבות אישית על הצלחתו של חברכם ועל הצלחתה של הסביבה.
רק מחשבה חיובית, פירגון אינסופי ועשיית מעשים טובים יכולים ליצור את האחדות האמיתית מתוך היסוד שהבורא יתברך והרצון לדבוק בו הוא המאחד בין כולנו.
ומה זה משנה בכלל מה אתה חושב. את מי זה מעניין, אם אתה לא במצב של אחדות פנימית וכללית.

חברים, התורה הינה ספר הוראות כיצד לנהוג, ולהתעלות באופן של מוסיף וגובר.

המצחיק הוא, שהבורא לא פרייאר ולא נשאר חייב לכל מי שפגע והזיק לעם היהודי.
אבל כשהעם היהודי , האמור להיות הדוגמה האישית לכלל האנושות עדיין חי בתודעה של ״ דור מבול״, אל תתפלא כי כל יום תגלה פרשת שחיתות חדשה, הטרדה מינית נוספת, וכו וכו.

יש כאן מסר.
או שאתה בטל למציאות הבורא, או שבסוף אתה חוטף על הראש. יש כללי מוסר בתורה שעל פיהם עליך לנהוג.
חריגה קיצונית מאלצת את החברה לעבור תהליך הטהרות.

זה יכול לקרות רק ע״י פיתוח כלים למודעות רוחנית לחיים בקדושה. לכן כל כך חשוב שנלמד ונבין את עמקם של הדברים בספר התניא. כי ללא ההתפתחות הזו, תופעת דור המבול עלולה שלא לפסוח על חברתנו.

לכן באם הדימוי העצמי שלך נובע מכל מיני השפעות חברתיות, רצוי שתפעל במהרה ותיצור את ״ התיבה ״ שלך באמצעותה לא תינזק מהסביבה כלל, ותזכה לחיים מתוך הדמות למציאות הבורא והדבקות בחוכמתו ורצונו, באופן אינסופי.

יש מתנה מאלפת לבוגרי המסלול הזה.
הם מגיעים לדרגה של תודעה קובעת מציאות.

שבת שלום

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*