הרב מאיר גור בדברי תורה לפרשת 'בא'

הרב מאיר גור בדברי תורה לפרשת 'בא'

פרשת בא
הערכה וכבוד
"ויט משה את ידו על השמים ויהי חשך אפלה בכל ארץ מצרים שלשת ימים" (י', כב').

וואלאס הארטלי היה הנגן הראשי בתזמורת שניגנה על סיפון ה'טיטניק'. עדי ראייה שזכו להינצל מהאסון הכואב שהתרחש ב-1912, סיפרו שהתזמורת המשיכה לנגן בזמן שכולם היו בהולים ודואגים בזמן שקיעתה של הספינה. הם רצו להנעים את הרגעים האחרונים שלהם ושל הנוסעים ההמומים שהיו אחוזי אימה. עשרה ימים לאחר טביעתה במצולות הים, משו מן המצולות את וואלאס הארטלי ואת התיק האישי שלו שהיה קשור לידו. בתוך התיק מצאו את הכינור הפרטי שלו. במכירה פומבית שנערכה שנים לאחר שקיעת הטיטניק, הכינור המדובר נמכר במחיר שיא של 1.5 מיליון דולר.

מדוע אנשים מוכנים לשלם מחיר כל כך גבוה ומופקע תמורת כלי נגינה ישן, מלוכלך ומקולקל? תתארו לעצמכם שאתם עוברים ברחוב ואתם רואים חתיכת נייר מקומטת, מלוכלכת וישנה שהייתה פעם עיתון, האם תתאמצו להרים אותה? כנראה שלא. מצד שני, אם תראו חתיכת נייר שהיא גם כן מקומטת, מלוכלכת וישנה שנראית לכם כמו שטר של מאתיים שקל. האם תתאמצו להרים אותה? רוב האנשים יביטו ימינה ושמאלה, ובמהירות הבזק ירימו את השטר מהרצפה, ינגבו אותו, יישרו אותו ויכניסו אותו לכיס שלהם. מה ההבדל?

לבני האדם ישנה נטייה נפשית לכבד כל דבר שאותו הם מעריכים. כבוד זוהי הנהגה חיצונית שנובעת מגישה פנימית. ההערכה הפנימית שיש לנו כלפי חפץ או אדם כלשהו, תבוא לידי ביטוי בהתנהגות שלנו בצורה של כבוד. אנחנו מכבדים את הדברים שאותם אנחנו מעריכים. לכן אנחנו נרים חתיכת נייר למרות החסרונות שלה רק בגלל הערך שיש לה ובדיוק מאותה סיבה לא נרים חתיכת נייר שאין לה שום ערך עבורנו. אם אדם מוכן לשלם תמורת כינור סכום כסף כל כך גבוה, זה רק בגלל הערך שיש לכינור בעיניו.

כאן יש את אחת מהעצות הנפלאות ביותר לשיקום ולשיפור של מערכות יחסים. מה שיכול לשמור על מערכת יחסים לטווח ארוך ולגרום לדבקות ואהבה אמיתית היא רק הנהגה של כבוד. ברגע שיש כבוד הדדי בין בני זוג, בין ילדים להוריהם ואפילו בין החברים לעבודה, רק אז מערכת היחסים הזאת יכולה לפרוח, לשגשג ולצמוח. הכבוד נובע מההערכה הפנימית שיש לנו כלפי הזולת. אם נלמד להעריך ולייקר את השני, זה יבוא בסופו של דבר לידי ביטוי בהתנהגות שלנו.

שמירת הכבוד של הזולת מתבטאת בצורה יוצאת דופן בפרשה שלנו. אחת מהמכות שהנחית הקב"ה על מצרים הייתה מכת חושך. רש"י הקדוש מסביר שהסיבה שהביא הקב"ה על מצרים את מכת חושך, היא כדי שהם לא יראו את העונש שמקבלים פושעי ישראל. "ולמה הביא עליהם חשך? שהיו בישראל באותו הדור רשעים ולא היו רוצים לצאת ומתו בשלושת ימי אפלה כדי שלא יראו מצרים במפלתם ויאמרו אף הם לוקין כמונו". למרות שהם היו רשעים, ולמרות שהם לא רצו לצאת ולמרות שהגיע להם העונש, עדיין שמר הקב"ה על כבודם והכה בהם במכת חושך כדי שאחרים לא יראו זאת. אם כך שמר הקב"ה על כבודם של אנשים רשעים, עד כמה זה מחייב אותנו לשמור על כבודם של אנשים כשרים?

רק על ידי כבוד הדדי אנחנו נוכל לחיות בשלום ובאחדות והאהבה תשרה בתוכנו. מערכות יחסים אישיות מתפוררות כשאין כבוד הדדי. עמים גדולים, חזקים ומפורסמים נכחדים כשאין אהבה ואחדות בתוכם. היציבות והקשר הרגשי החם והאוהב נוצרים בזמן שישנה הנהגה של כבוד שנובעת, כמו שלמדנו, מהערכה פנימית. אם תרצו לחזק מערכת יחסים מסוימת או להתחיל ולכבד אנשים אחרים ואפילו את מקום העבודה שלכם, הכינו לעצמכם שתי רשימות. רשימה אחת שבה תציינו את כל הדברים שאתם חייבים טובה ותודה עליהם מאותו אדם או אותו מקום, ורשימה שנייה שבה תרשמו את כל המעלות שיש בו. הכרת תודה ומציאת המעלות בזולת מייקרות אותו בעינינו ומובילות להערכה, ואז זה יתבטא בנתינת כבוד לשני.

הרב מאיר גור הי"ו מלוד

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*