חכם שבתאי ביניאשווילי

חכם שבתאי ביניאשווילי

s_3855_11164

רבי שבתאי בן שמשון נולד בסאצ'חרה בשנת התרנ"ז [1897] כבר מילדותו למד את התורה בחריצות ושקדנות, שתי תכונות אשר איפיינו אותו לאורך כל חייו.

 

לשם העמקת ידיעותיו  נסע לברטיסלב ללמוד בישיבתו של הרב הגדול "חפץ חיים", לאחר סיום הלימוד בישיבה חזר לסאצ'חרה לעיר מולדתו, מאז ואילך, הקדיש את כל חייו לשירות הקהילה כחזן ותלמיד חכם.

 

ילידי סאצ'חרה  זוכרים היטב, כי נדירות היו הפעמים בהן היה אירוע כלשהו שבו לא נשמעו ברכותיו אותן זימר בקולו הערב, הוא ערך וכתב כתובות עבור זוגות צעירים בסאצ'חרה, וכמו כן נחשב למלמד ילדים מעולה.

 

במהלך חייו חינך דורות שלמים בעיר, עד היום זוכרים ילידי סאצ'חרה, באיזו מסירות נפש עסק חכם שבתאי בעיסוקו, ידוע כי בתקופת הדיכויים כשהיה מסיים ללמד את הילדים, תמיד היה מונע משליחתם יחד לביתם, והיה משלחם חלקם בדרך הדלת הקדמית ואת החלק האחר דרך הדלת האחורית, כמו כן היה בודק את כיסיהם על מנת לבדוק אם הסתירו את ספרי הקודש היטב על מנת למנוע את עצירתם על ידי השלטונות הסובייטים, אלה היו זמנים קשים ומסוכנים, וחכם שבתאי היה תחת סכנת מאסר מתמדת באם ביו מגלים השלטונות את פעילותו האסורה, עם כל זאת ותוך סיכון חירותו וחייו המשיך חכם שבתאי בעבודת ה' ועשה זאת בתמימות, במסירות וטוב לב אינסופיים.

 

אנשים הכירוהו את רבי שבתאי כרבי בעל שם של אדם טוב והגון, אשר היה נותן גם את פת לחמו האחרונה לנזקקים, וזכה למעמד נשגב ולאהבתה של קהילת סאצ'חרה גם היום ניתן למצוא בין ילידי קהילת סאצ'חרה בארץ את חניכיו ותלמידיו אשר מחנכים גם הם את ילדיהם ונכדיהם ברוח עבודת ה' של רבם.

 

רבי שבתאי בן שמשון עלה לארץ בשנת התשל"ב [1972]  התיישב בנתניה בשכונת אזורים ושם בראש מעייניו את הקמת בית הכנסת במקום.

 

הרב שבתאי תמך בבני הקהילה, ועמד בראש מבצע הקמת בית הכנסת ליהודים יוצאי גרוזיה בנתניה, למרות שקהילת סאצ'חרה הייתה כבר עשירה בחכמים מעולים ביותר, חכם שבתאי לא חש מחסור באהדה וכבוד רב אותם חלקו לו בזכות ייחודו, מעלותיו הרבות והתבלטותו בעבודת קודש.

 

רבי שבתאי נפטר בשיבה טובה בשנת התשנ"א [1991] והוא בן 94 , זכרו יחיה לנצח בלב קהילתו ועדתנו כולה.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*