הרב שבתאי מוזגרשוילי בדברי תורה לפרשת 'בהר'

הרב שבתאי מוזגרשוילי בדברי תורה לפרשת 'בהר'

פרשת בהר

כמו כל הורה לילדים בוודאי אתם מחכים בקוצר רוח לחופש שמתקרב.
במוסדות לימוד, כמו גם במקומות עבודה , מקובל לצאת לחופשה מרכזית, פעם בשנה או יותר .
גם אם לא הרחקתם לנפוש בצפון או מעבר לים, בוודאי ניצלתם את החופשה האחרונה כדי לנוח ולאגור כוחות מחודשים.
השגרה, ואין זה משנה מה היא עבורכם, שוחקת ומעייפת, אדם זקוק לפסק זמן של התרעננות ומילוי מצברים. לאחריה, יוכל לחזור לשגרה, במרץ מחודש ובכוחות רעננים.
מרוץ החיים עלול לעייף גם את נפשו הרוחנית של האדם ולצנן את ההתלהבות בקיום תורה ומצוות.
לימודים, עבודה, פרנסה ושאר דאגות היום יום כמעט ואינם משאירים פנאי לעיסוקים הרוחניים.
פרשת השבוע אשר נקרא השבת – מתייחסת למצבים אלו, ומציעה לתדלק את הנשמה: במשך 6 שנים עסוק החקלאי בעבודות השדה חרישה זריעה השקיה זיבול קטיף ועוד ועוד פעולות על מנת שהיבול ייצא מוצלח ויימכר במחיר ראוי
העיסוק המתמיד וחיי החולין שוחקים ומקשים על פעילות רוחנית נאותה מפני שהאדם מגיע לסוף היום כאשר הוא ממוטט ועייף
לשם כך באה שנת השמיטה השנה השביעית , שבה החקלאי עוזב את שדהו ופונה לעסוק בתורה.
במשך לא יום או יומיים ולא חודש או חודשיים אלא במשך שנה שלימה שבשנה זו הוא "מתדלק" את הנפש וממלא את המצברים הרוחניים על מנת לאגור כוחות רוחניים ל 6 השנים הבאות שבהם יהיה לו פחות פנאי לעסוק בתורה.
כך גם מוטל עלינו בכל מעגל בחיים, עלינו לעצור, להתחזק ולשאוב כוחות.
שנת שמיטה היא תחנת הדלק הממתינה ליהודי בסיומן של כל שש שנים. בשנה זו יש להוסיף בלימוד ולעסוק יותר בתחומים רוחניים כל אחד יודע לשער בעצמו מה מצבו הרוחני היכן הוא נמצא כמה זמן ביום מוקדש לתפילה ולימוד תורה וכמה זמן מוקדש לדברים בטלים אחרים .
גם במהלך השנה יש נקודות עצירה, מהם שואבים כח רוחני. בסיומו של כל שבוע, פורסת שבת המלכה את כנפיה, ומביאה מרגוע לגוף ולנשמה.
את יום השבת יש לנצל לתפילה ביתר שאת, וללימוד תורה אינטנסיבי. וכמובן ללמוד עם הילדים בצורה חווייתית כך תספוג הנשמה לחלוחית רוחנית, שתלווה אותה בשבוע הקרוב.
מסופר על יהודי שהגיע לרבי מליובאויטש והתלונן על כך שהוא רואה ירידה רוחנית אצל בנו והוא חושש מאוד מכך, ובא לבקש את עצת הרבי מה עליו לעשות , אמר לו הרבי אני מציע שתפעל שסעודות השבת בביתך יהיו חווייתיות ומלאות בתוכן רוחני בשירה בשמחה בצורה שתעניין את בני המשפחה וכך זה גם ימשוך את הילד להתרומם חזרה לתלם. הודה אותו יהודי לרבי ויצא מחדרו.
לאחר מספר שנים הוא סיפר סיפור זה ואמר : מאז שהתחלתי להשקיע בסעודות השבת ובאיכות שלהם מתוך שמחה אכן החל שינוי בבנו ובנו חזר לתלם.
למעשה, כל יום הוא מעגל בפני עצמו, יש להקדיש "זמן איכות" בכל בוקר לתפילה והתקשרות עם הבורא. קשר זה ילווה אותנו במשך היום, ויעניק לנו את הכח לקדש את חיי החולין (לסחור ביושר, להפריש צדקה, לא להלוות בריבית) ולנהוג כיהודיים בכל מצב.
לפני שאתם מרימים את הטלפון לסוכן הנסיעות, שאלו את עצמכם – מה עם חופשה לנשמה?
בררו היכן באזור מגוריכם יש שיעור תורה במהלך השבוע והצטרפו לפחות אחת לשבוע בשיעור
רק כך מעירים את הנשמה

שבת שלום ומבורך
הרב שבתי מוזגורשוילי הי"ו מלוד

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*